Bir Sayfa Seçin

Bir çokgenli özelliği olan kişinin boyu önemli ölçüde genler tarafından belirlenir. Genetik faktörler dışında büyüme faktörüyle de ilgilidir. Bir kişinin yetişkinliğe girmesiyle insan vücudunun büyüme ve gelişme yeteneği kaybolduğundan boy uzaması durur şeklinde yaygın bir inanç vardır.

18 yaş çocukluk ve yetişkinlik arasındaki geçiş aşamasıdır. Adolesan dönemde, insan vücudunda birçok hormonal değişiklikler gerçekleşir. Bir kişinin 18 yaşından sonra bile 2-6 santim uzayabileceği iyi bir haberdir. Bilimadamları da insan vücudunun daha fazla büyüme ve gelişme kapasitesi olduğunu keşfetmişlerdir.

Normal Büyüme ve Gelişme

Boy uzatma tekniklerinin derinlerine inmeden önce normal insan büyüme süreci hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir.

Ergenlerdeki büyüme atağı kızlarda 11 yaşında, erkeklerde ise 13 yaşında başlar. Pübertal büyüme iki yıl sürer ve bunu cinsel gelişim takip eder. Ergenlik döneminde salgılanan hormonlar büyümeyi büyük ölçüde etkiler. Büyüme hızı 16-18 yaşlarında yavaşlar. Bu, kemik kaynaşmasının sonlanmasıyla olur.

Kemik kaynaşması nedir? Her kemiğin ucunda epifizyel plaka vardır. Epifizyel plaka çocuk ve ergenlerde bulunan bir hiyalin kıkırdaktır. Yetişkinlerde, büyüme durduktan sonra epifizyel plaka, bir epifizyel hattı ile yer değiştirir.

En nihayetinde büyüme durur ve epifizyel kıkırdak arkasında görünmeyen küçük epifizyel bir iz bırakarak bir kemikle yer değiştirir. Yani bir kişi bir kez yetişkin olduktan sonra boy uzamasının tek yolu osteogenezis dağılması olarak adlandırılan bir işlemdir.

Bazen büyüme paterninde farklılaşma vardır. Bazı çocuklar, yaşlarına göre daha uzun boyludur ve bazıları daha kısadır. Ebeveynler her zaman çocuklarının büyümesi konusunda endişelidir. Daha iyi anlaşılması için, aşağıda anormal büyümenin neden olduğu ile ilgili bazı nedenler vardır.

1 – Kötü Beslenme ve Sistem İşlev Bozuklukları

Beslenme eksiklikleri büyüme eksikliğinin arkasındaki bir nedendir. Doğru miktarda protein, kalsiyum ve kalorilerin dengeli bir diyeti, bütünsel vücut büyümesi için gereklidir. Bağırsak hastalıkları nedeniyle besinlerin kötü emilimi söz konusu olur ve bu da beslenme yetersizliği ve büyümenin yavaşlığına yol açar. bağırsak bozukluğu tedavi edildikten sonra çocuk yeniden büyüyebilir.

2 – Kemik Bozuklukları

Kısa boyun bir nedeni kıkırdak ve kemiğin anormal oluşum ve büyümesi dolayısıyla olabilir. İskelet displazisi veya kondrodistrofi hastalığı olan çocuklar kısa boy ve anormal vücut proporsiyonuna sahip olurlar.

3 – Rahim içi Büyüme Geriliği

Bazı bebekler, özellikle erken doğanlar doğumda küçüktürler. Bazı bebekler boyut olarak küçüktür ve gebelik haftasından daha düşük doğum ağırlığına sahiptirler. Bunun sebebi rahim içinde gerektiği kadar büyümemeleridir, buna rahim içi büyüme geriliği denir. Bu geriliğin arkasında pek çok neden vardır, bazıları tespit edilmez ve bu durumu tedavi etmek zordur ve çocuk hayatı boyunca kısa kalır.

4 – Turner Sendromu

Neden bazı kızlar gerçekten kısadır? Bu, X kromozomunun etkilediği genetik nedenlerden dolayıdır. Normal şartlarda erkekler X ve Y kromozomuna, kadınlar iki X kromozomuna sahiptir.  Turner Sendromu’ndan etkilenenler sadece bir X kromozomuna sahip olurlar. Bu kızların gelişmemiş yumurtalıkları ve kısa boyları olur.

5 – Erken Ortaya Çıkan Ergenlik

Ergenlik erken başlangıcı sıkıntıya yol açabilir ve anormal büyüme paternine neden olabilir. Kızlar bu duruma karşı daya hassastır. Cinsel karakteristik gelişim erkenden olur. Cinsel erken gelişimi olan çocuklar başlangıçta uzun boyludur ve kemik büyümesi de iyidir, ama bunlar için büyüme de biraz erken durur ve bu boy kısalığına neden olur.

6 – Tiroid Hormonu Yetersizlikleri

Hormonlar vücut büyümesini düzenler. Hormonlardaki herhangi bir eksiklik büyüme sürecini aksatır. Tiroid Eksikliği çocuğun fiziksel ve psikolojik gelişimini etkiler. Tiroid bezi metabolizma sürecini düzenlemeye yardımcı olan üç hormon olan triiodotironin (T3), Thyroxin (T4) ve tirozin bazlı hormonlar salgılar.

7 – Büyüme Hormonu Eksikliği

Birçok hormon normal büyümeden sorumludur. Bunlardan en önemlisi büyüme hormonudur. Beynin hipotalamusta bulunan hipofiz bezi veya ana bezi tarafından serbest bırakılır. Bazen hipofiz bezi bozuklukları hipotiroid ve hiperkortizolizme (stres hormonu aşırı serbest) neden olabilir. Büyüme hormonu eksikliği doğum sırasında hipofiz bezinin zarar görmesi nedeniyle olabilir.

8 – Anormal Uzun Boylu Yapı

Bazen çok kısa olduğunuz endişesine kapıldınız mı, evet benzer şekilde çok uzun boylu olma endişesi de sakıncalıdır. Büyüme hormonunun aşırı olmasına akromegali denir. Büyüme hormonu salgılanmasını etkileyen ilaç ve tümörün ortadan kaldırılması ile tedavi edilebilir.

Yazının devamını okumak için tıklayın.