Bir Sayfa Seçin

18 Yaşından Sonra Boy Uzamasını Sağlayan 11 Etkili İpucu

1- Sağlıklı Kahvaltı

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve mideyi doldurması gerekir. Spor salonuna gitseniz bile çantanızda biraz yiyecek taşıdığınızdan emin olun. Asla aç karnınıza egzersiz yapmayın, protein barı veya en azından bir meyve yiyin. Sağlıklı bir kahvaltı yapmanız önerilir. Kahvaltı atlamak büyümeniz için sağlıklı bir seçenek değildir ve aynı zamanda boyunuzu da etkiler. Düzgün bir kahvaltı metabolizmanızı hızlandırır ve böylece boyunuz üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

2 – Doğru Beslenme

Doğru beslenme, sağlıklı bir vücut için hayati önem taşımaktadır. Çoğu insan yetersiz beslenme nedeniyle maksimum boya ulaşmakta başarısız olur. Doğru beslenmek için, dengeli bir diyet takip etmek gereklidir. Gerekli besinlerin tüketilmesi hem doğal hem tıbbi boyu artırmak için gerekli uyaran olur.

Kalsiyum, magnezyum ve çinko gibi mineraller kemik dokusunun yapılanmasında etkilidir. Ken dolaşımını artırarak boyun uzamasınız doğal şekilde sağlarlar. Bu yüzden brokoli, lahana, ıspanak, kuru erik, şeftali, üzüm, muz, kabak, havuç, fıstık ve baklagiller yemelisiniz. Ayrıca ıspanak, pancar, havuç, tavuk, kavun, papaya, şeftali, süt, kayısı, domates ve bezelye gibi A vitamini açısından zengin gıdalar da tüketmelisiniz.

Protein büyüme için çok önemlidir. Beslenme rejiminde protein olmazsa düzgün beden gelişimi sağlanamaz. Aileniz uzun boylu bile olsa, protein açısından zengin gıdalar tüketmezseniz siz kısa ve gelişmemiş kalabilirsiniz.

3 – Yeterli Uyuma ve Dinlenme

Düzgün uyku ve dinlenme genel büyüme ve gelişme üzerinde hayati rol oynar. Sağlıklı beslenseniz bile günde sadece 5 saat uyursanız yine de kısa kalırsınız. Neden? Uykunuz bozuksa veya uyanık kalırsanız vücudunuz yorgun hisseder. Aynı zamanda vücut büyümesini düzenleyen büyüme hormonları ve diğer hormonların salgılanması sekteye uğrar. Gençlerin her gece en az 8,5 – 11 saat uyuması gerekir. Çünkü uyku sırasında vücut büyür ve dokular yenilenir.

4 – Sık, Daha Küçük Öğünler

Metabolizmayı hızlandırmak için günde üç yerine, altı küçük öğün yiyin. Doğal yollarla en uzun boya ulaşmak için gerekli vitamin ve mineralleri aldığınızdan emin olmanız önemlidir.

5 – Egzersiz ve Yoga Rejimi

Egzersiz boyunuzu uzatan önemli bir faktördür. Atlama, bara asılma ve parmakuçlarınızda durarak vücudu esnetme günlük egzersiz rutininizin bir parçası olmalıdır. Bunun yanı sıra basketbol, futbol ve yüzme gibi spor aktiviteleri de boyu uzatmak için yararlıdır. Yoga da son derece etkili olup 18 yaşından sonra boyu  uzatmak için en iyi egzersizlerden biri olarak kabul edilir. Yoga sizin genlerinizi değiştiremez ama size iyi bir duruş verebilir. Kambur olmadan düz durduğunuz zaman otomatik olarak uzun görünürsünüz.

6 – İdeal Vücut Ağırlığını Korumak

Obezite boyunuz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Obezite ayrıca çok çeşitli sağlık sorunlarına da neden olabilir. Dolayısıyla, dengeli bir diyet ve uygun egzersiz rejimi uygulayarak ideal vücut ağırlığınızı korumak önemlidir. Eğer aşırı kilonuz varsa yerçekimi omurlararası diskleri sıkıştırır ve bu da sizin boyunuzu kısaltan bir unsur olur. Vücut ağırlığının çok fazla olması kemikler ve eklemlere baskı uygular ve kısa görünmenize yol açar.

7 – Bol Su İçmek

Su vücudunuzdaki toksinleri atar ve sindirime yardımcı olur. Bu nedenle, her gün en az  8 bardak su içmek daha sağlıklı olmak için tavsiye edilir.

8 – Büyüme Engelleyicilerden Kaçınmak

Gençler genellikle büyüme üzerindeki olumsuz etkilerini bilmeden sigara ev alkol alışkanlığı edinirler. Antibiyotikler, ilaçlar, sigara ve alkol büyüme engelleyici rol oynarlar; bu nedenle doğal şekilde uzamak için bunlardan kaçının.

9 – İyi Duruş Çalışması

İyi bir duruş boyunuzun gelişiminde hayati bir rol oynar. Daima başınızı ve boynunuzu düz bir duruşta hizada tutmaya çalışın. Bükülme ve kamburluk omuriliğinizin boyunuza baskı uygulamasına neden olur.

10 – İçki ve Sigaradan Kaçınmak

Sigara ve içki düşkünlüğü birincil büyümenizi bastırır. Bu, boyunuza olumsuz etkide bulunan ikincil büyümenizi başlatır.  Dolayısıyla, bu ahlakdışı faaliyetlerden kaçınmak daha iyidir.

11 – Hızlı Koşma Egzersizleri Yapın

Yüksek hızlarda koşmak insan büyüme hormonunun çok büyük miktarda üretilmesine yardımcı olur. Ne kadar çok koşarsanız vücudunuzda o kadar çok hormon üretilir. Hızlı koşma bacak kemiklerinin uzunluğunu arttırmaya yardımcı olur ve doğal şekilde boy uzatmayı sağlar.

Detaylı bilgi için Boy Uzatma Formülü kitabını inceleyin.