Bir Sayfa Seçin

Türkiye’nin Boy Ortalaması Neden Kısa?

Dünya boy sıralamasında en son yapılan listede Türkiye’nin sıralaması gerilerdeydi. Çok da iç karartmamıza gerek yok derken aslında biraz kendimizi teselli ettiğimiz ortaya çıktı. Özellikle İskandinav ulusları boy konusunda bir hayli şanslı dünyaya gelirken, Türklerin bu konuda şanssız olarak dünyaya geldiklerini söyleyebiliriz.

Boy ortalamamız kadın ve erkeğin toplam boylarından elde edilen sonuca göre 1 metre 67 santimetredir. 1. 70’in altında kalan boy ortalamamızla pek çok milletin gerisinde kaldığımıza şaşırmamak gerekir.

Kısa boylu olmanın pekte revaçta olmadığı şu günlerde pek çok kişi boy kompleksi yaşamaktadır. Türk erkeklerinin boy ortalaması 1.74 cm iken, kadınların boy ortalaması ise 1.58 cm’de kalmıştır. İnsanların kendine güveninin bir parçası olarak kabul edilen boy uzunluğu eğer aşırıya kaçmıyorsa genelde istenilen ve arzu edilen bir şeydir.

boy-uzunlugu-infografik

Yapılan pek çok araştırmada boy uzunluğunun ulus veya millet olma özelliğiyle bağdaştığı görülmüştür. Ki bu nedenle ulusların boy uzunluğu listesi çıkarılmış ve sıralama oluşturulmuştur.

Peki, boy uzunluğunu etkileyen etmenler var mıdır? Türklerin boyu neden kısa? İnsan var olduğu günden bugüne hep sorular sormuş ve bu soruların cevabını aramıştır. Boy konusunda akla takılan pek çok unsur olmasına rağmen, günümüzde bilimin ilerlemesiyle beraber birçoğunun cevabını aldık diyebiliriz.

Boy uzaması belli bir yaşa kadar devam eden, özellikle ergenlik döneminden sonra yavaşlayan bir biyolojik saatin esiridir. Tabi ki bu anlam da ergenlik dönemine kadar yapılan her şeyin bedenimize bir geri dönüşünün olacağını unutmamak gerekir.

Beslenme, spor ve genetik mirası boy uzunluğu etkileyen doğrudan sebepler arasında gönül rahatlığıyla gösterebiliriz. Tek tek bu etkenlerin boy uzamasını nasıl etkilediğini irdeleyecek olursak:

 

BESLENME

Beslenme doğrudan vücudumuzu etkileyen başlıca öğelerden biridir. Durum böyle olunca nasıl beslendiğimiz oldukça önemli bir hal alıyor. Türk milleti ekmeği oldukça sever. Hem şöyle en zararlısı olan beyaz undan yapılmış ekmeği, yemeğe bandırarak yemeyenimiz yoktur.

Beyaz undan yapılan ekmek buğdayın en vitaminli kısımları olan kepek ve kabuğundan ayrılmış kısmından yapılıyor. Buğdayın en vitaminli ve besleyici kısmı olan kepek ve kabuğu hayvan yemi olarak kullanılırken, kendimize ise en büyük kötülüğü yapmış bulunuyoruz.

Buraya kadar ekmeğin öneminden bahsettik ama nerede bunun boyla alakası diyenler olmuştur. Siz oradakiler söylenmeyi bırakın bakalım. Önemli bir ekmek üretici olan UNO ve bilimin temsilcisi TÜBİTAK ortak bir araştırmaya imza atarak ekmeğin boy ile ilişkisini araştırdılar.

Sonuçlar oldukça dikkat çekici. Şöyle ki beyaz undan yapılan ekmekle çinko, demir, folik asit, B12, B6 gibi vitaminleri yeterince alamadığımız için Türk milletinin boyu kısa kalmıştır. Tahıldan alınması gereken vitaminleri alamadığımız için kan değerlerimiz bile düşük çıkabilir.

Daha henüz anne karnındayken tadına alıştığımız beyaz ekmeği yol yakınken bıraksak ve esmer ekmeğe dönerek, protein ağırlıklı kalsiyum depolarımızı dolduracak gıdalara ağırlık versek iyi olacak gibi görünüyor. En azından boyumuz için J

 

SPOR

Konu boy olunca akla gelen birkaç spor olduğu kesindir. Bunlardan biri de basketboldur. Ancak ülkemizde yerleşmiş bir basketbol kültüründen bahsetmemiz mümkün değildir. Futbola olan hayranlığımız henüz basketbola sirayet etmiş durumda değildir.

Özellikle çocukken basketbol oynayan bireylerin boylarının uzun olduğu yapılan araştırmalarla da desteklenmiş durumdadır.

 

GENETİK MİRAS

Genetik miras için maalesef ki yapılacak bir şey yok, bu konuda üzgünüz. Atalarımızdan bize aktarılan genetik mirası değiştirmek için yapılabilecek bir şey yok. Yaşam tarzınızı, beslenmenizi değiştirip spora ağırlık vererek çocukluk döneminde boyunuzu uzatma şansınız varken genetik miras için aynı şeyleri söyleyemeyeceğiz.

Özellikle Slav ırkları doğuştan uzun boylu olmaya meyilli olarak dünyaya gelmektedirler. Beslenmeye, spora dikkat etmeseler bile 1.80’in üzerinde boya sahip olma şansları vardır.

Bizim gibi doğuştan kısa olma ihtimali olan ulusların ise daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir.